Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Ziemi - Akcja "Sadzonka za oponę"

Cztery olbrzymie kontenery czekają na przyjęcie zużytych opon samochodowych od mieszkańców, w akcji organizowanej w sobotę 20 kwietnia przez leśników z Nadleśnictwa Siewierz z Okazji Dnia Ziemi. To już druga edycja akcji „Sadzonka za oponę”, organizowanej przez Lasy Państwowe w południowej Polsce.

- Utylizacja zużytych opon, to trudny i kosztowny temat, wymagający rozwiązań systemowych. Jak istotny, świadczy o tym fakt, że post na Facebooku informujący o zbiórce obejrzało ponad 200 000 ludzi. Podczas poprzedniej akcji odebraliśmy od mieszkańców 3529 opon, które dostarczono w 274 samochodach. W ciągu 7 godzin akcji, statystycznie odbieraliśmy 504 opony na godzinę czyli 8,4 opony na minutę. Zastanawiamy się, czy tym razem pobijemy poprzedni rekord – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz zachęcając do obejrzenia dołaczonej galerii zdjęć z poprzedniej edycji akcji.

Leśnicy we współpracy z partnerami akcji firmami: Żywiec Zdrój, Alba i Fundacją Gobarto, już jutro w sobotę 20 kwietnia w godz. 9.00-14.00, na parkingu przed Nadleśnictwem Siewierz, przy ul. Łysa Góra 6, będą bezpłatnie odbierać do utylizacji zużyte opony samochodów osobowych.

W zamian za dostarczone opony, proponują sadzonki drzew leśnych w tym dęby, buki, wiązy i świerki. Jeśli w samochodach przywożących opony do utylizacji znajdzie się miejsce dla pasażera, warto choć na chwilę przywieźć ze sobą najmłodszych członków rodzin. Dzieci na miejscu mogą liczyć na ciekawe gry i zabawy na świeżym powietrzu i w świetlicy, a także gadżety od partnerów akcji promujące ochronę środowiska i zdrowy tryb życia

Anna Dziedzic, prezes Fundacji Gobarto uważa, że mimo dużego wysiłku organizacyjnego, warto promować takie akcje.

 

- Kiedy otrzymaliśmy propozycję włączenia się w to wydarzenie i widząc wymierne pozytywne skutki poprzedniej kampanii, uznaliśmy że warto takie proekologiczne działania wspierać. Tym bardziej, że akcja skierowana jest do mieszkańców regionu bez ograniczenia terytorialnego - mówi.

 Każdy dostaje szansę, by zadbać o środowisko. A ustalony limit - 8 opon na osobę, nie jest mały.

- Włączyliśmy się po raz kolejny do akcji bez wahania, bo misją naszej firmy podobnie jak Lasów Państwowych, jest ochrona środowiska. Jednym z działań – recycling i utylizacja odpadów, w tym opon samochodowych – wylicza Magdalena Lenartowicz, zastępca dyrektora handlowego firmy Alba Ekoplus dodając, że świadomość mieszkańców regionu związana z ochroną środowiska jest coraz większa.

- Celem akcji jest przede wszystkim promowanie ekologicznych postaw wobec środowiska i potrzeby wprowadzenia powszechnego recyklingu surowców wtórnych, zapobiegając ich marnotrawstwu. To ważne zwłaszcza na terenie tak mocno zurbanizowanym jak szeroko rozumiany teren aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Żywiec-Zdrój od lat prowadzi regionalne i ogólnopolskie kampanie edukacyjne i proekologiczne, zatem współpraca w tym zakresie z partnerami akcji „Sadzonka za oponę” wpisuje się w filozofię działania naszej firmy – usłyszeliśmy od przedstawicieli firmy Żywiec-Zdrój.

Robert Pabian, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach mówi, że sobotnia akcja w Nadleśnictwie Siewierz jest przykładem, że wydatki na ochronę przyrody realizowaną przez Lasy Państwowe nie zamykają się w instrumentalnie traktowanym paragrafie budżetu o tej nazwie.

- To szeroko rozumiane działania związane z ochroną lasów i ich mieszkańców. Również przeciwpożarową, małą retencją, strefami ochronnymi, ale także sprzątaniem lasów i utylizacją śmieci. To budżety sięgające w skali kraju dziesiątków milionów złotych. Obserwując to, co trafia z gospodarstw domowych do lasu nie mamy wątpliwości, że istnieje niedoskonałość w przepisach dotycząca odbioru i segregacji odpadów niebezpiecznych do jakich zostały zaliczone opony. Przepisów nie zmienimy, ale możemy zwrócić na ten problem uwagę, zwłaszcza w Dniu Ziemi, pomagając mieszkańcom w jego rozwiązaniu – podsumowuje dyrektor Pabian.