Lista aktualności Lista aktualności

EKOLOGICZNA CHOINKA - OD LEŚNIKÓW CZY Z PLASTIKU?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Wielu w tym czasie staje przed dylematem: sztuczna czy od leśników. Niestety dziś często wmawia się, że plastik jest ekologiczny. Czy sztuczna choinka naprawdę może być bardziej przyjazna środowisku niż naturalne i w pełni biodegradowalne tradycyjne drzewko?

 

Sztuczna choinka służy dłużej. Czy dlatego jest lepsza?

Rzeczywiście posłuży nam dłużej ale wątpliwe, czy przez długie lata. Nawet jeśli się ją szanuje, to jednak ulega zużyciu, zniszczeniu i trzeba ją wymienić na nową. Często też przy zakupie plastikowej choinki ulegamy modom. W efekcie stara choinka ląduje na wysypisku.

Recykling choinek sztucznych - czy to możliwe?

Chcielibyśmy żeby się odbywał. Konstrukcja choinki jest splotem plastiku i metalowego drutu. Trzeba zadać sobie dużo trudu by rozdzielić te dwa komponenty. W efekcie, najczęściej jako odpad mieszany, ląduje na wysypisku. Choć powinna, to jednak nie jest poddawana recyklingowi. Tworzywo sztuczne szkodzi przyrodzie od momentu wydobycia surowców do jego produkcji. Szkodliwa jest też utylizacja czy składowanie sztucznych odpadów. Czyli całkowicie odwrotnie niż przy tradycyjnym drzewku.

Choinka od leśników:
- sprzyja środowisku naturalnemu
- wydobywa się z niej piękny zapach, który tworzy świąteczny nastrój
- jak każde drzewo wiąże dwutlenek węgla i uwalnia tlen
- jest w pełni biodegradowalna

To skąd się biorą żywe choinki?

Najczęściej z plantacji. Leśnicy zakładają takie pod liniami energetycznymi, czyli tam gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa. Po wyczerpaniu choinek z plantacji znów zakładamy nową i dzięki temu stale w tym samym miejscu rosną drzewa. To ekologiczna fabryka, która wiąże dwutlenek węgla i produkuje tlen. Czy to samo można powiedzieć o fabryce plastiku?

 

A co z choinkami w doniczkach?

Zdecydowanie lepsze niż sztuczne. Miejmy jednak świadomość, że drzewko które stoi w naszym domu przez kilka tygodni w cieple, może pomylić ten okres z nadejściem wiosny. Jeśli zacznie rozwijać pączki, a my w styczniu czy lutym wystawimy je na dwór, kolejnej takiej zmiany może nie przeżyć.

 

Choinka plastikowa:
- do produkcji plastiku i samych choinek potrzebne jest dużo energii, której wytwarzanie zanieczyszcza środowisko
- do produkcji plastiku potrzebne są surowce nieodnawialne (gaz i ropa naftowa)
- plastik rozkłada się minimum 100 lat i szkodzi środowisku
- wysoka cena

Dla wielu kłopotem jest, że żywe drzewko gubi igły. Jest na to sposób!

Nie wszystkie drzewka gubią igły tak łatwo jak świerk. Igły sosny i jodły nawet po całkowitym zaschnięciu drzewka trzymają się dość mocno. Zwolennikom świerka, który tak pięknie pachnie polecamy, by drzewko wstawić do wody. Powszechnie dostępne są stojaki z pojemnikami. Stojak można zastąpić wiaderkiem z piaskiem - taką podstawę warto dociążyć np. kamieniami. Pamiętajmy o uzupełnianiu wody.

 

Należy też zwrócić uwagę, że choinka zakupiona u leśniczego, to świeża choinka. Taka na pewno postoi dłużej i będzie nas cieszyć swoim zapachem. Choinki importowane, zanim dotrą do klienta zdążą wyschnąć w podróży i na magazynie.

 

To absurd by choinkę plastikową nazywać ekologiczną.

Każdy może świętować przy takiej choince jaką sobie tylko wybierze wg własnego gustu, możliwości i przekonań. Nie dajmy sobie jednak wmówić, że plastik jest ekologiczny i przyjazny środowisku.