Lista aktualności
GÓRA ŚMIECI LASY SZPECI
W dniu 30. października w Gimnazjum nr 9 im. Marii Skłodowskiej Curie w Dąbrowie Górniczej odbyła się krótka prelekcja dotycząca odpadów, a w szczególności leśnych śmietnisk.
Na apelu, podczas którego wygłoszona została prelekcja, stawili się wszyscy gimnazjaliści wraz z gronem pedagogicznym i Panią Dyrektor na czele.
Pogadanka przeprowadzona została przez naszego pracownika, a jednocześnie gospodarza terenów leśnych znajdujących się w otoczeniu szkoły – podleśniczego Michała Poloka. Pierwsze słowa skierowane do młodzieży dotyczyły wystawy plakatu satyrycznego pn. „STOP ZAŚMIECANIU LASÓW". Dzięki uprzejmości Pani dyrektor Małgorzaty Barnowskiej oraz dzięki współpracy z Panią Marianną Cąkałą (nauczycielem biologii), która z zaangażowaniem koordynuje całą akcją na terenie szkoły, Nadleśnictwo Siewierz może prezentować ową wystawę do połowy listopada.
POZOSTAWIONE W LESIE ODPADY ROZKŁADAJĄ SIĘ BARDZO DŁUGO: Plastik–450lat Puszka aluminiowa–150lat Puszka metalowa–50 lat Guma do żucia–5lat Niedopałki–1-5 lat Materiały wełniane–1-5lat Ogryzek–2mies. Gazeta–6 tygodni Kartka papieru–2-4tygodni Szklana butelka–czas nieokreślony
Tematem przewodnim pogadanki podobnie jak wystawy były śmieci w lasach, skąd się w nich biorą i jakie zagrożenia niosą zarówno dla świata roślin, zwierząt jak i dla człowieka. Ciekawym elementem prelekcji była prezentacja różnego rodzaju odpadów począwszy od plastiku, poprzez szkło, metal, kończąc na maleńkiej okrągłej baterii. Uczniowie dowiedzieli się jakie jest tempo rozkładu tych materiałów. Ta część wzbudziła najwięcej emocji, ponieważ wiele osób było bardzo zaskoczonych słysząc m.in., że mała bateria może skazić wodę, która jednemu człowiekowi wystarczyłaby na pół roku (zakładając, że pije on 2l wody dziennie).
Równolegle z wystawą prowadzona jest ankieta, w ramach której uczniowie odpowiadają na pytania takie jak: Dlaczego ludzie wyrzucają śmieci do lasu? Co zrobić, by to zmienić? Wśród autorów najbardziej trafnych i najciekawszych odpowiedzi rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. Wyniki ankiety przedstawimy w kolejnym materiale.
Dzięki dobrej współpracy z pedagogami szkolnymi staramy się promować prawidłowe postępowanie ze śmieciami i wykorzeniać złe nawyki w tym zakresie. Dla dobra wspólnego. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu akcjom śmieci w lesie będzie coraz mniej!