Lista aktualności Lista aktualności

Projekt Wrota do Pustyni Błędowskiej zostanie zrealizowany

Jesienią ubiegłego roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej mieli dotrzeć na Pustynię Błędowską w Małopolsce nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu „Wrota do Pustyni Błędowskiej”. Takie plany na początku roku przedstawili leśnicy z Siewierza i Olkusza. Epidemia koronawirusa wystawiła jednak obietnice na ciężką próbę.

Lockdown, trwający niemal od połowy marca sprawił, że inwestycję trzeba było odwiesić na kołku. Pojawiło się wręcz niebezpieczeństwo, że projekt zostanie skreślony z planu.

- Nie mogłem się z tym pogodzić, bo zrobiliśmy wszystko, by transgraniczna trasa między województwami śląskim i małopolskim powstała – przekonuje Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz dodając, że mimo kłopotów nie zatrzymano działań projektowych, trwały uzgodnienia terenowe.

- Na koniec, mając zapewnione finansowanie, po skompletowaniu dokumentacji i uzyskaniu decyzji administracyjnych, przystąpiliśmy do opracowania dokumentacji przetargowej, jednocześnie nie zapominając o przygotowaniu terenu pod inwestycję – wylicza Maciej Wolski, sekretarz Nadleśnictwa Siewierz.

Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz mówi, że w ogłoszonym przetargu 22 grudnia 2020 r , najlepszą ofertę według kryteriów przetargowych zaoferowała firma Hucz z Boronowa.

- Dziś podpisaliśmy umowę na realizację projektu – dodaje.

Anita Fiuk-Gamrat, odpowiedzialna w Nadleśnictwie Olkusz za inwestycje i remonty nie kryje zadowolenia.

- Po podpisaniu umowy z wykonawcą, inwestycja wraca do gry. I chociaż leśnicy z Siewierza twierdzą, że droga połączy Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce, to naszym zdaniem jest akurat odwrotnie – śmieje się zwracając uwagę, że realizacja transwojewódzkiego projektu jest możliwa, ponieważ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje swym zasięgiem nie tylko woj. śląskie, ale i część Małopolski - stąd do budowy drogi wystarczyły uzgodnienia między dwiema jednostkami tej samej dyrekcji Lasów Państwowych.

- Podpisując dzisiaj umowy z Nadleśnictwami Siewierz i Olkusz  zobowiązaliśmy się, do wykonania inwestycji w ciągu 270 dni. Jestem przekonany, że będzie oddana do użytku przed kolejnym, sezonem czyli nie później niż na początku 2022 r. – powiedział nam Piotr Hucz, przedstawiciel wykonawcy.

Pierwotnym celem projektu „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, zwanej na roboczo drogą pustynną, było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz trasy do sprawnej obrony lasu przed żywiołem. Leśnicy nie mieli bowiem szybkiego dojazdu do jednego z dużych kompleksów leśnych, co mogło powodować trudne do opanowania sytuacje kryzysowe.

- Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – dodaje nadleśniczy Grzegorz Cekus.

Dziś wybierając się na Pustynię Błędowską z aglomeracji Śląskiej, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd jest również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Lasy Państwowe wybudują drogę o łącznej długości 9 km. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie drogami  powstanie sieć licząca blisko 30 kilometrów. To szansa aby w przyszłym sezonie ruszyć rowerami, bądź pieszo i podziwiać największy w Europie obszar pustynny zupełnie nowym szlakiem.

Pustynia Błędowska - trochę zapomniana, gdzieś na marginesie Śląska i Małopolski, to perła,. która odpowiednio wypromowana może stać się na nowo niebywała atrakcją turystyczną - ocenia Marcin Polak.