Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w województwie śląskim

Na terenie województwa śląskiego przeprowadzona zostanie w dniach 12-30 września 2020, akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.

Po co szczepić lisy?

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna choroba, zagrażająca nie tylko zwierzętom leśnym czy domowym pupilom, ale również nam, którzy jesteśmy narażeni na atak ze strony chorego stworzenia. Szczepienie pozwala zapobiegać chorobie i jej ewentualnemu rozprzestrzenianiu się, a przecież wszyscy doskonale wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Jak wygląda szczepionka?

Szczepionka umiejscowiona jest w małych brunatnych kostkach stanowiących przynętę. Zapachem, który lisy wyczuwają  z odległości ok. 800 m, „przypominają" zepsutą rybę. Podczas próby konsumpcji, znajdująca się w przynęcie kapsułka zostaje uszkodzona i pobrana przez zwierzę.

Nie dotykać!

Prosimy aby nie dotykać napotkanej podczas spaceru szczepionki, a tym bardziej nie podnosić jej z ziemi. Dotykając pozostawiamy na przynęcie swój zapach przez co staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii  przypomina aby przez dwa tygodnie od czasu zakończenia akcji szczepienia lisów nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Pełna treść komunikatu Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii znajduje się w załączniku PDF.