Lista aktualności Lista aktualności

Wycinka drzew – apelujemy o bezpieczne zachowanie

W Zawierciu w pobliżu osiedla Centrum prowadzimy prace wycinki starego lasu. Ze względów bezpieczeństwa apelujemy o stosowanie się do znaków zakazu wstępu i poleceń Służby Leśnej.

Utrudnienia ze względów bezpieczeństwa.

Nadleśnictwo Siewierz informuje o przedłużeniu terminu realizacji prac.  Na chwilę obecną wykonane jest 3/4 prac jednak pełne zakończenie prac ścinkowych i zrywkowych potrwa conajmniej do 15 XI. W dalszym terminie będziemy realizować prace porządkowania pozostałości po ściętych drzewach a potem przygotowanie gleby - miejsca sadzenia nowego lasu. Obecnie realizacja prac ścinkowych odbywa się w znacznym oddaleniu od niebieskiego szlaku. Nadal jednak przechodzenie tą drogą podczas prac rozładunku,  załadunku drewna jest niemożliwe. Zabronione jest wchodzenie na powierzchnię zrębową, o czym informują stosowne tablice zakazu wstępu. To stanowi po prostu śmiertelne zagrożenie. W roku 2019 w wypadkach przy pracach leśnych zgineło lub uległo ciężkim obrażeniom 18 osób! Apelujemy: nie narażaj siebie i innych.  Niefrasobliwe i nieodpowidzialne zachowanie   może doprowadzić do tragedii. 

Wyznaczone obejście.

Na odcinku niebieskiego szlaku gdzie prowadzone są roboty od poczatku prac wyznaczona jest ścieżka - obejście.  Prosimy z niej korzystać.

Za okresowe utrudnienia przepraszamy  - podyktowane są one jednak względami bezpieczeństwa.

 

Dlaczego wycinamy stare drzewa?

Drzewa są wycinane ponieważ sosny osiągnęły wiek 90 lat i jest to optymalny moment. Kiedy wycina się las? Odpowiedź i więcej w tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=hg-4TsA0DnU&feature=youtu.bePóźniej starzejące się drzewa atakowane są przez choroby grzybowe i owady. W takiej sytuacji dochodzi do zgnilizn pnia - drzewa mogą stanowić zagrożenie i marnuje się cenny surowiec, na który jest coraz większe zapotrzebowanie. Również czynniki takie jak susza dają się bardziej we znaki drzewom starzejącym się.

 

Zaplanowane prace.

Nasze prace prowadzone są w oparciu o Plan Urządzenia Lasu – zatwierdzony przez Ministra Środowiska. Dokument ten przygotowują eksperci z Biura Urządzania Lasu i jego opracowanie łącznie z konsultacjami w tym społecznymi trwa kilka lat. Nadleśnictwo Siewierz dementuje pogłoski by wykonywane prace miały jakikolwiek związek z ewentualną budową kopalni cynku i ołowiu.Wykonywane właśnie prace oczywiście również są uwzględnione w tym dokumencie. 

 

Nowe pokolenie lasu.

W miejsce starego lasu posadzimy nowy. Choć miejscowo krajobraz ulegnie zmianie zapewniamy, że małe drzewka szybko urosną. Będziemy je pielęgnować i dbać o nie jak zawsze. W ten sposób następuje wymiana pokoleń i jest to naturalna kolej rzeczy. Sposób realizacji prac (wycinka i sadzenie drzew na sporej powierzchni ok 4 ha) wynika z ekologii gatunku jaki będziemy tam sadzić  - to jest głównie sosny. Wymaga ona dużo słońca i taka otwarta przestrzeń jest dla niej najlepsza. Sosna to właściwy gatunek w tych warunkach glebowych jakie są w tym miejscu. Nadzorem nad pracami zajmują się fachowcy z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.

Pamiętajmy, że życie lasu mierzy się perspektywą 3-4 lub więcej pokoleń.
Dziś realizujemy wycinkę drzew,  która była wiadoma prawie wiek temu.
Ten plon to efekt pracy wielu ludzi i bardzo dużych nakładów.