Lista aktualności Lista aktualności

Program Lasów Państwowych: Zanocuj w lesie. To trzeba wiedzieć

 425 nadleśnictw w całej Polsce, wyznaczyło specjalne obszary o powierzchni ok. 1500 ha każdy, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli od 1 maja na dziko, ale bezpiecznie rozbić namiot.

„Zanocuj w lesie”, to nowy ogólnopolski program, który został przez trzy jurajskie nadleśnictwa: Złoty Potok, Siewierz i Olkusz rozszerzony. Łącznie udostępniamy w programie niemal 5000 ha lasu.

 

Nadleśnictwo Siewierz serdecznie zaprasza.

 Obszar oznaczony jest na mapie https://arcg.is/1jHOnL

Lokalizacja widoczna jest również z poziomu aplikacji Mbdl link (android) lub link iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru. Pełna wersja zatwierdzona przez Nadleśniczego Nadlesnictwa Siewierz, do pobrania jako załacznik u dołu strony.
  2. ze względu na to że nadleśnictwo należy do I kategorii palności obowiązuje zakaz rozpalania ogniska. Dopuszczalne jest korzystanie z kuchenek gazowych na zasadach opisanych w regulaminie.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
  5. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres podany w regulaminie nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 32 674 29 57, 32 674 29 58

Grupa Jurajska GOPR przypomina o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc.

Rekomendujemy zainstalowanie w telefonach aplikacji RATUNEK dostępnej bezpłatnie na telefony z Androidem w Sklepie PLAY, na iPhony w APP STORE.

Nadleśnictwo Siewierz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.

Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym  przekształcono pilotaż w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Wspólnie z Nadleśnictwami Złoty Potok i Olkusz, zaproponowaliśmy szerszy dostęp do noclegów na dziko w lasach udostępniając łącznie niemal 5000 ha. Mapa Jurajskiej przygody

 

Aby ulepszyć i poprawić program "Zanocuj w lesie", zapraszamy do wypełnienia ankiety dostępnej pod adresem:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl