Lista aktualności Lista aktualności

Żółwie błotne wracają do środowiska

Już 9. VIII otwarcie stanowiska ekspozycyjnego w Nadleśnictwie Siewierz

Sześć żółwi błotnych, z czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem, zostanie wypuszczonych 9 sierpnia do specjalnie przygotowanego stanowiska w Nadleśnictwie Siewierz. To jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można je zobaczyć.

 

Obiekt do którego wypuszczone zostaną żółwie spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Oczko wodne ma maksymalną głębokość 2 m zapewniającą bezpieczne przetrwanie przez żółwie zimy, otoczenie nawiązuje do naturalnych ekotonów wodno-lądowych, obiekt jest zabezpieczony przed ewentualnym oddalaniem się żółwi oraz umożliwia prowadzenie obserwacji przez odwiedzających.

 

Gady pochodzą z Warszawskiego ZOO i zostaną przywiezione przez herpetologów w specjalistycznych pojemnikach transportowych.

 

 

 

Żółw błotny (Emys orbicularis)

  • Długość pancerza: 12 – 38 cm (rzadko jednak przekracza 20 cm)

  • Masa: ok. 1 kg

  • Długość życia: 40-60 lat. Niektóre źródła mówią, że nawet ponad 100 lat, ale tak naprawdę trwa weryfikacja tych danych.

  • Samce dojrzewają wcześniej od samic i zazwyczaj są od nich mniejsze.

  • Gatunek od 1996 r. na czerwonej liście IUCN a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r Obiekt ekspozycyjny zlokalizowany jest w zamkniętym terenie przy nowo odrestaurowanym Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Siewierz.

Zdjecia opublikowano dzieki uprzejmości Adama Hryniewicza.

Zdjecia autorstwa:

Maciek Rębiś

Janusz Holuk

Mieczysław Kurowski

Adam Hryniewicz

Adam Kotowicz