Asset Publisher Asset Publisher

Przewodnicy na leśnym szlaku

Czyli co wiedzą przewodnicy PTTK o pracy leśników

Powszechnie wiadomo, że przewodnicy PTTK oprowadzając tysiące ludzi są zasypywani przez turystów pytaniami w rodzaju „A co to jest?”. By nie dać się zaskoczyć  zbyt trudnym pytaniem przewodnicy zdobywają swą wiedzę w różny sposób. Czasem przez własne doświadczenie a czasem podejmują dodatkowe kursy czy studia. Przyrodnicza pasja jest raczej powszechna wśród przewodników, to też  znajomość zwierząt czy roślin które, łatwo można spotkać na szlaku  przychodzi im z łatwością.  Standardem jest rozpoznawanie gatunków drzew. Dzieląc się swoją wiedzą stają się nauczycielami i tych młodych i tych starszych.

Na leśnym szlaku

Na szlaku spotykają się jednak z różnymi pytaniami, nazwijmy je „luźnymi”. Część tych pytań, zwłaszcza na leśnym szlaku dotyka naszej działalności. „Jeśli mamy opowiadać o lesie, to wypada poznać temat. Najlepiej od leśników.” – stwierdza Jarosław Wesołowski, organizator naszego spotkania ze strony Koła Przewodników przy O/PTTK w Zawierciu.  Internet jest pełen informacji, niestety podawanych przez różnych „fachowców”, którym czasem nie można dawać wiary – dodaje.  W ten oto sposób doszliśmy do wspólnego wniosku, że najlepiej będzie się spotkać w terenie. W ostatnią sobotę,  17 lutego zorganizowaliśmy wycieczkę, z tym że dla odmiany dla przewodników, przewodnikami byliśmy my.

Czy warto rozmawiać ?

Pytanie retoryczne. Dzięki naszemu spotkaniu nasi mili goście poznali (chociaż częściowo) zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Udało się obalić kilka mitów np. że wycinamy tylko chore i stare drzewa. Najbardziej chyba przemówiła do wyobraźni wszystkich informacja o tym, Przecież jak rolnik chce wyhodować grubą i ładną marchew to też musi ją przerwać – słusznie zauważył jeden z uczestników naszego spotkania. że leśnicy zakładając uprawę leśną sadzą ok 10 000  sadzonek na hektar a sędziwego wieku, jak sami przewodnicy wyliczyli, dożywa ok 500 szt. Dziś wszyscy wiedzą, że pozostałe wycinane są w ramach pielęgnacji lasu prowadzonej na zasadach selekcji, po to by tym najlepszym stworzyć optymalne warunki wzrostu.

Wiedza tajemna ?

Czy annały leśnictwa to wiedza tajemna? Oczywiście, że nie. Jako leśnicy chętnie się nią dzielimy. Od wielu lat Lasy Państwowe  realizują szeroko rozumianą edukację przyrodniczo leśną. Od przewodników najwięcej pytań padało jednak nie o przyrodę, ale właśnie o naszą pracę. Dziś nasi goście, wiedzą dlaczego światłożądna sosna musi być sadzona na dużych otwartych przestrzeniach, a takie gatunki jak dąb czy buk  lepiej jest sadzić na mniejszych "gniazdach" w ocienieniu.  Gdy pokazaliśmy szkody od zwierząt leśnych z większym zrozumieniem patrzą na ogrodzone uprawy. Gdy nasi goście zobaczyli  z bliska jak wyglądają wywalone przez wiatr drzewa i jak śmiertelnie niebezpieczna jest przy nich  praca pilarza,  jakoś tak bardziej oswojony został harwester  - dotychczas leśny potwór. Takich i podobnych tematów poruszyliśmy bardzo wiele. Nie udało się omówić wszystkiego, w końcu leśnictwo to dziedzina, którą się studiuje 5 lat a uczy całe życie. Umówieni jesteśmy jednak już na kolejne spotkanie,  z czego się niezmiernie cieszymy.

Bardzo dziękujemy przewodnikom PTTK za spotkanie
 i możliwość normalnej, rzeczowej rozmowy o naszej pracy.