Asset Publisher
Rewitalizacja stanowsik płazów w Gminie Poręba
W 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Siewierz, w leśnictwie Poręba został zrealizowany projekt pn. „Rewitalizacja stanowisk traszki w gminie Poręba". Projekt ten został w całości sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach realizacji przedsięwzięcia „Działaj w Zielone – program inicjatyw lokalnych".
Oczka wodne, stanowiące potencjalne stanowiska występowania traszek i innych chronionych gatunków płązów były zaśmiecone rozmaitymi odpadami, zalegającymi tam od wielu lat. Śmieci z brzegów zbiornika były na bieżąco usuwane, natomiast te zalegające głebiej widoczne były jedynie przy niskim stanie wód. Z uwagi na postępującą sukcesję i zarastanie zbiorników oraz zmiany klimatyczne (bezśnieżne zimy, suche lata) obserwowaliśmy znaczne wahania stanu wody w tych zbiornikach. Okresowo wysychały, co groziło całkowitym zniszczeniem stanowisk płazów.
Jeden ze zbiorników znajduje się w takim miejscu, że niestety spływały do niego wody powierzchniowe, przepłukując koronę drogi. Było to źródłem zanieczyszczeń dostających się do zbiornika. Budowa rowu wzdłuż drogi leśnej, spowodowała odcięcie napierającej wodę z terenów leśnych i odprowadzenie niezanieczyszczonej do zbiornika. Dzięki temu również zwiększył się dopływ wody do zbiornika, co ma znaczenie w okresach suszy.
W ramach zrealizowanych działań przeprowadzono:
- oczyszczenie dwóch zbiorników wodnych ze śmieci
- wybudowano rów odcinający wodę zasilającą zbiornik od drogi, będącą źródłem zanieczyszczeń
- zwiększono dopływ wody do zbiornika, co zmniejszyło wahania wód w okresie suszy
Celem tych działań były:
- poprawa warunków bytowania prawnie chronionych gatunków płazów
- poprawa estetyki otoczenia – lokalny las jest miejsce spacerów mieszkańców położonego nieopodal osiedla mieszkaniowego
- poprawa przejezdności drogi leśnej, okresowo zalewanej wodami powierzchniowymi. Po drodze tej prowadzi szlak turystyczny.
- udostępnienie powstałych obiektów do celów edukacji przyrodniczo leśnej.
Poniższe zdjęcia pokazują jak zmieniał się poziom wody od grudnia 2015 do marca 2016:
08 grudnia 2015
18 lutego 2016
24 lutego 2016
09 marca 2016