Asset Publisher
Wiosenne sadzenie lasu
Przełom marca i kwietnia to gorący okres, zwłaszcza dla leśników – szkółkarzy. Szykują wtedy materiał sadzeniowy ze szkółki do przewiezienia go na jego docelowe miejsce, gdzie w przyszłości stworzy las. Leśnicy w całej Polsce przystępują do wiosennego sadzenia lasu, które nazywane jest wiosenną kampanią odnowieniowo – zalesieniową.
Odnowienie lasu to posadzenie młodych drzewek w miejsce wyciętych wcześniej drzew dojrzałych do wyrębu. Celem odnowień jest utrzymanie dotychczasowej powierzchni lasów w Polsce. W tym roku siewierscy leśnicy planują odnowić powierzchnię 105 ha. Prace odnowieniowe rozpoczęły się już na początku marca. Rozmarznięta gleba i ustępująca zima pozwoliła nam przystąpić do sadzenia wcześniej. Ma to swoje zalety, gdyż długi okres wiosny - kiedy temperatury są na tyle niskie - sprawia, że drzewka później rozpoczną okres wegetacji. Jest to dla nas ważne, gdyż wszystkie sadzonki powinny zostać posadzone przed rozwojem liści.
Na nowych uprawach zostanie wysadzonych około 700 tysięcy sztuk sadzonek różnych gatunków, wśród których największy udział mają drzewka sosny, dębu i buka. Zalesienie to posadzenie młodych drzewek na gruncie, który dotychczas nie był lasem, np. na grunt porolny lub nieużytek. Celem zalesień jest zwiększenie lesistości naszego kraju. Sadzonki te pochodzą ze szkółek leśnych, które produkują ok 800 milionów sadzonek drzew oraz 13 mln krzewów. Na terenach leśnych leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzewek w skali całego kraju, co przekłada się na systematycznie wzrastającą lesistość Polski. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach leśnicy rocznie sadzą ok 50 milinów drzewek.