Program Lasów Państwowych: Zanocuj w lesie. To trzeba wiedzieć
425 nadleśnictw w całej Polsce, wyznaczyło specjalne obszary o powierzchni ok. 1500 ha każdy, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli od 1 maja na dziko, ale bezpiecznie rozbić namiot.
„Zanocuj w lesie”, to nowy ogólnopolski program, który został przez trzy jurajskie nadleśnictwa: Złoty Potok, Siewierz i Olkusz rozszerzony. Łącznie udostępniamy w programie niemal 5000 ha lasu.
Nadleśnictwo Siewierz serdecznie zaprasza.
Obszar oznaczony jest na mapie https://arcg.is/1jHOnL
Lokalizacja widoczna jest również z poziomu aplikacji Mbdl link (android) lub link iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru. Pełna wersja zatwierdzona przez Nadleśniczego Nadlesnictwa Siewierz, do pobrania jako załacznik u dołu strony.
- ze względu na to że nadleśnictwo należy do I kategorii palności obowiązuje zakaz rozpalania ogniska. Dopuszczalne jest korzystanie z kuchenek gazowych na zasadach opisanych w regulaminie.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres podany w regulaminie nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 32 674 29 57, 32 674 29 58
Grupa Jurajska GOPR przypomina o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc.
Rekomendujemy zainstalowanie w telefonach aplikacji RATUNEK dostępnej bezpłatnie na telefony z Androidem w Sklepie PLAY, na iPhony w APP STORE.
Nadleśnictwo Siewierz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.
Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym przekształcono pilotaż w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Wspólnie z Nadleśnictwami Złoty Potok i Olkusz, zaproponowaliśmy szerszy dostęp do noclegów na dziko w lasach udostępniając łącznie niemal 5000 ha. Mapa Jurajskiej przygody
Aby ulepszyć i poprawić program "Zanocuj w lesie", zapraszamy do wypełnienia ankiety dostępnej pod adresem:
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl
Leśny savoir vivre
Spędzając wolny czas na łonie przyrody musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jesteśmy gośćmi w lesie, który jest domem dla wielu gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Zadaniem leśników jest dbanie o przyszłość, czyli zachowanie ciągłości i trwałości polskich lasów. Niemniej wszyscy jako ludzie ponosimy odpowiedzialność za to czy następne pokolenia będą mogły cieszyć się i korzystać z darów natury.
Bardzo ważną kwestią jest zachowanie bezpieczeństwa podczas wypadów do lasu.
Przykładem możliwych do wystąpienia zagrożeń w lesie mogą być np.:
- Martwe i zamierające drzewa między innymi drzewa hubiaste, są nieodłączną częścią lasu oraz niezwykle cennym elementem ekosystemu leśnego. Dzięki nim może rozwijać się wiele zróżnicowanych organizmów, których cykl życia jest nierozerwalnie powiązany z martwym drewnem. Co więcej w starych pniach często możemy znaleźć dziuple wykute przez dzięcioły zasiedlane często przez inne ptaki, ale co ciekawsze wykorzystują je też małe ssaki np. wiewiórki do wychowu młodych. Jak widać z punktu przyrodniczego takie drzewa są niezwykle cenne, jednak podczas burzy czy silnego i porywistego wiatru mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, dlatego musisz zachowywać się odpowiedzialnie i pamiętać o tym zagrożeniu.
- Dno lasu to tętniący życiem obszar, który jest pofałdowany, mogą tam czyhać na Ciebie dziury po zgnitych pniach, buchtowiska dzików czy inne przeszkody jak gałęzie lub gęste podszyty, które narażają Cię na potknięcie i w konsekwencji uszczerbek na zdrowiu. Więc uważaj gdzie stajesz i pamiętaj zawsze o odpowiednim obuwiu.
- Drogi leśne, czyli główne szlaki komunikacyjne dla leśników to często również szlaki wycieczkowe dla turystów. Trzeba wspomnieć, że posiadają różną nawierzchnię najczęściej jest to ostry tłuczeń, który przy ewentualnym upadku stanowi poważne zagrożenie. Mogą występować na nich dziury lub koleiny, co również naraża Cię na potencjalne niebezpieczeństwo. Należy pamiętać, że po drogach wewnętrznych LP z wykorzystaniem pojazdów silnikowych mogą poruszać się wyłącznie osoby uprawnione tj. np. pracownicy służby leśnej, czy wykonawcy najprzeróżniejszych prac w lesie - używający niejednokrotnie ciężkiego sprzętu, do którego nie wolno się zbliżać co regulują odpowiednie przepisy BHP.
- Las spełnia wiele funkcji między innymi gospodarczą, co sprawia, że możesz natrafić na trwające prace leśne, które są oznaczone stosowną tablicą i zakazem wstępu. Musisz to uszanować, z uwagi na zagrożenie związane z pozyskaniem, zrywką i wywozem drewna. Łamiąc takie zakazy nie tylko narażasz siebie i innych na wypadek ale i na mandat. Gdy ww. prace trwają przy oznakowanych szlakach turystycznych stosowne informacje o czasowym zamknięciu szlaku umieszczane są na stronie naszego Nadleśnictwa. Pamiętaj, należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Zwierzęta są kolejnym zagrożeniem, ponieważ mogą być niebezpieczne zwłaszcza zaniepokojone, ale często również przenoszą choroby takie jak np. borelioza czy wścieklizna. Ukąszenia, użądlenia lub wydzieliny różnych owadów mogą wywoływać groźne reakcje alergiczne. Należy pamiętać również o żmijach, których jad jest niebezpieczny.
- Przed wycieczką do lasu sprawdzaj prognozę pogody, weź sobie również do serca „Alerty RCB”, ponieważ burza, silny wiatr, a zimą zalegający na drzewach śnieg stanowi poważne ryzyko złamania się drzewa lub jego fragmentu co może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Podczas burzy występują również wyładowania elektryczne, wtedy las zdecydowanie nie jest bezpiecznym miejscem.
- Piękno otaczającej nas przyrody bywa również groźne, ponieważ rośliny i grzyby, które rosną wokół mogą być trujące, wywołać poparzenia lub uczulenia.
- Spacerując przez las możesz napotkać zastawione przez kłusowników wnyki i sidła, oraz wiele innych zagrożeń, które są trudne do zidentyfikowania. W takich przypadkach prosimy o przekazanie informacji na ich temat do siedziby Nadleśnictwa lub Leśniczych nadzorujących dany teren.
- Trzymaj się głównych szlaków, ponieważ w lesie łatwo zabłądzić oraz zaopatrz się w aplikacje mBDL, która ułatwi ci poruszanie się po terenach LP.
- Zwróć szczególną uwagę na dzieci, zawsze miej je w zasięgu wzroku, bo zainteresowane pięknem natury mogą łatwo odłączyć się od opiekuna i zabłądzić.