Asset Publisher Asset Publisher

Trzeci Wiek wystartował na Stadionie Śląskim

Niemal 250 zawodników z 31 drużyn nie tylko z Polski rywalizowało 20 września na Stadionie Śląskim w XII Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych pod hasłem „Trzeci Wiek na Start”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Wśród mecenasów wydarzenia były Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urząd  Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i Lasy Państwowe.

Po godz. 10 rozpoczęła się ceremonia otwarcia olimpiady, połączona z zapaleniem znicza olimpijskiego. Jak przystało na tradycje olimpijskie, ogień został specjalnie przywieziony aż z Grecji.

Celem nadrzędnym olimpiady jest wykształcenie w pokoleniu osób 50 plus, zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i organizacjach senioralnych potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zrozumienia egzystencjalnej potrzeby ruchu, jego znaczenia w podtrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej oraz promowania aktywnego stylu życia – powiedziała podczas ceremonii otwarcia Olimpiady Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach.

Trudno się z tym nie zgodzić, dlatego od wielu lat Nadleśnictwo Siewierz wspiera UTW w Łazach przy organizacji Olimpiady.

- Najważniejsze w tego typu inicjatywach jest zaangażowanie ludzi. Jeśli choć w drobnej części jesteśmy w stanie im w tej pasji pomóc, to naturalnie robimy to z dużą przyjemnością – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Przypomnijmy, że impreza organizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach miała odbyć się na zalewem Mitręga w maju .Jednak z powodu pandemii koronawirusa zmieniły się termin i miejsce wydarzenia. Olimpiada trafiła do Kotła Czarownic w Chorzowie i wygląda na to sądząc po zapowiedziach Marszałka Województwa Śląskiego, że wpisze się na stałe w terminarz imprez na tym obiekcie.

Sportowcy sprawdzali swoją kondycję m.in. w: biegach na 60 i 150 metrów, pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, których trasę wyznaczono w Parku Śląskim, turnieju boule, a także turniejach łuczniczym i speed-balla.

Dyrektor Józef Kubica i nadleśniczy Grzegorz Cekus otrzymaliod organizatorów podziękowanie za wsparcie inicjatywy.

„To dzięki takim ludziom jak Wy, udało nam się po raz kolejny osiągnąć zamierzony cel, jakim była organizacja XII międzynarodowej Olimpiady Sportowej Seniorów „Trzeci Wiek na Start” To słowa wygrawerowane na specjalnej okolicznościowej statuetce wręczonej nam po zakończeniu konferencji pod hasłem „Porozmawiajmy o sporcie i zdrowiu”.