Asset Publisher Asset Publisher

Wyprawa czwarta: Zamek Bąkowiec w Morsku z trasą do Okiennika Wielkiego

Wbrew nazwie, zamek formalnie leży poza Morskiem. Po dojechaniu do wsi należy kierować  się oznaczoną drogą przez las do Ośrodka Rekreacyjnego, to ok. 2 km od wsi. Choć ruin zamku nie zwiedza się i można go obejść wyłącznie po wyznaczonej  ścieżce, to początek trasy do oznaczonej w tytule grupy skał pod nazwą Okiennika Wielkiego, liczącej nieco ponad 4 km czyli spacerem nie całą godzinę.

Zanim do Okiennika dojdziemy, warto przypomnieć legendy związane z zamkiem. Podobno jest tam gdzieś ukryty skarb. Miał go zostawić jeden z bogatszych mieszkańców okolicy, w ten sposób miał zabezpieczyć swój majątek, przed wyruszeniem na wojnę z której jak łatwo się domyślić - nigdy nie powrócił.

Inna legenda opowiada o rycerzu z Morska, który uwięził swoją córkę w lochu zamkowym, gdy ta zakochała się w ubogim chłopaku. Córka zmarła z głodu a młodzieniec postanowił się zemścić. Pod skałą zwaną Okiennikiem Wielkim zebrał ludzi i zaczął nękać napadami mieszkańców zamku i okoliczną ludność. Pewnego dnia podczas burzy zaatakował warownię. W jej zdobyciu dopomogły mu pioruny, które nagle zaczęły bić w zamek niszcząc całą zabudowę i zabijając obrońców poza panem zamku. Wywleczono go z ruin i powieszono. Od tego czasu podczas burz w ruinach pojawia się postać wisielca, jakby z głębi skały dochodzi szloch uwięzionej córki...

- Legenda kłóci się ustaleniami historyków, według których już w XII w. u podnóża Okiennika Wielkiego istniał obronny gród o konstrukcji drewnianej; ślady murów były widoczne jeszcze w XIX wieku. Skała z oknem skalnym była donżonem. W naturalnej jaskini znajdującej się poniżej okna archeolodzy znaleźli narzędzia krzemienne pochodzące sprzed około 60 tysięcy lat, czyli ze środkowego paleolitu, co oznacza że już wówczas była zamieszkana – przypomina Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

 

Czytaj dalej:

Wyprawa piąta: Rezerwat Góra Chełm