Asset Publisher Asset Publisher

Wyprawa druga: Dolina Białej Przemszy i Pustynia Błędowska

Kontynuując listę propozycji na jednodniowe wypady za miasto, nie dalej niż godzinę drogi samochodem od stolicy województwa śląskiego, przedstawiamy - ścieżkę dydaktyczną "Dolina Białej Przemszy" biegnącą zgodnie z numeracją przystanków od gminy Klucze w Małopolsce do Dąbrowy Górniczej". My jednak proponujemy inne rozwiazanie...

- To propozycja dla lubiących piesze wędrówki. Pozwoli wypocząć w bliskości z wyjątkową przyrodą. Ścieżka ma długość 15 kilometrów a jej pokonanie zajmuje około 3,5 godziny. Ponieważ jednak nie zatacza pętli, poczatkujący powinni podzielić ją na dwie części, by po własnych śladach wrócić do samochodu – radzi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Najwygodniejszy podział to: 6 kilometrów zaprawy pierwszego dnia, po bagnach błędowskiich przez które prowadzą drewniane kładki i pomosty, idealne do spaceru po terenie bagiennym. Początek trasy w Kuźniczce Nowej na terenie Dąbrowy Górniczej. Wystarczy dojechać do ul. Biała Przemsza, by drogowskazy pokierowały na miejsce startu. Do przejścia są trzy przystanki trasy.

Kolejne 9 km przez piaski Pustyni Błędowskiej czyli 7 przystanków trasy warto zwiedzić następnego dnia. W Kluczach kierujemy się na punkt widokowy Czubatka. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona drogowskazami. Przy punkcie widokowy znajduje się obszerny, bezpłatny parking.

Cała trasa składa się z 10 przystanków kolejno: Czubatka, Narodziny, Fauna i flora, Militaria, Oaza, Historia górnictwa, Ols, Torfowisko, Mapa, Ptaki pustyni.

Czytaj dalej:

Wyprawa trzecia: Na Grzędę i skałki wśród lasów