Asset Publisher Asset Publisher

Wakacyjne wyprawy na każdy dzień tygodnia. Nie dalej niż 50 km od Katowic

Bałtyk, Mazury, Bieszczady, Tatry, Kaszuby, to żelazne pozycje brane są pod uwagę podczas planowania wakacji w Polsce. A jeśli sytuacja, tak jak w tym roku, nie pozwala na dalsze podróże? Nie dalej niż godzinę jazdy samochodem od Katowic jest naprawdę wiele nie mniej atrakcyjnych, choć czasem niedocenianych miejsc, które warto podczas urlopu zobaczyć, nie spacerując w tłumie.

Przez kolejne dni przedstawimy siedem propozycji wypraw po Nadleśnictwie Siewierz,  każdą  można odbyć w jeden dzień, bez rezerwacji noclegu.

Poleca nadleśniczy Grzegorz Cekus

 

Wyprawa pierwsza

Siewierz: Stanowisko żółwia błotnego, zamek i kościół z XV w.

- W pierwszej kolejności warto odwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej na Łysej Górze przy Nadleśnictwie Siewierz, gdzie znajduje się stanowisko żółwi błotnych – jedynego, występującego w naturze przedstawiciela tych gadów w Polsce. Co ważne, to również jedyne na południe od Warszawy miejsce, gdzie można go zobaczyć w specjalnie zbudowanym siedlisku – mówi nadleśniczy Grzegorz Cekus, dodając, że wizytę w nadleśnictwie, warto połączyć z innymi atrakcjami.

Trzy kilometry do nadleśnictwa znajduje się piętnastowieczny Zamek Biskupi z wieżą widokową a chwilę wytchnienia podczas zwiedzania zapewni wizyta w znajdującym się nieopodal Kościele św. Macieja Apostoła. Świątynię zbudowano w pierwszej połowie XV w. ale dwukrotnie była przebudowywana. Ostatecznie jest reprezentantem stylu barokowo-klasycystycznego. Kościół otacza mur z XVIII w. z wyróżnioną bramą biskupią.

Będąc w Siewierzu warto zamówić na obiad lokalny specjał - pieczoną gęś siewierską.

Czytaj dalej:

Wyprawa druga: Dolina Białej Przemszy i Pustynia Błędowska